שכירות דירה

Vito Peleg


שכירות דירה

ברוב המקרים, חוזי שכירות הם חוזים הנערכים באמצעות שני צדדים שמעולם לא ערכו חוזה. בשל כך עולות מספר שאלות נפוצות: מה חשוב שיהיה רשום? למה חשוב לשים לב?

ריכזנו עבורכם מספר טיפים, הן לשוכר והן למשכיר. לייעוץ נוסף ניתן לפנות למשרדנו.

שינויים שנעשו בכתב יד על החוזה המודפס – על שני הצדדים לחתום ליד השינוי. שני הצדדים צריכים להחזיק עותק חתום. יש לחתום על כל דף בראשי תיבות ובסוף החוזה, במקום המסומן יש לחתום חתימה מלאה.

עצות לשוכר

מיקום– עבור סטודנטים המיקום הטוב ביותר הוא בקרבת המכללות או האוניברסיטאות. רצוי לבדוק גם קרבתם של תחנות אוטובוס ותדירות הקווים.
קומה, מעלית, חניה– לרוב, בדירות אשר ממוקמות בקומות גבוהות וללא מעלית, מחיר השכירות נמוך יותר. דירות המושכרות ללא חניה, כדאי לבחון בשעות הערב את מצוקת החניה ברחוב.
כיווני אויר, מזגן– בקיץ הישראלי קשה מאד להסתדר ללא מזגן או פתחי אוורור מתאימים, רצוי לבדוק טרם חתימת ההסכם. יש לשים לב לכיווני אויר של הדירה, שמש, האם הדירה מוארת וכו`.
רעש– בידקו את הדירה בעיקר בימי חול ובשעות סואנות. גם שכנים רצוי לבדוק. משפחה עם ילדים קטנים שתגור מעליכם יכולה למרר לכם את החיים. בנוסף יש לבדוק אם מתוכננות באזור עבודות בנייה, שיביאו עמן גם אבק ואי נעימות כללית. יש לשים לב שבקרבת סופרים, קיים רעש 24 שעות ביממה עקב שימוש במאווררים.
אופציה– כדי למנוע את סיום החוזה בתום השנה, במיוחד אם הייתם מרוצים ממנה, הכלילו את סעיף אופציה בחוזה שיפרט את אפשרויות הארכה וכן את תנאי השכירות. בשוק מקובל לעלות את מחיר השכירות בכ – 5% לשנה.
פרוטוקול מצב הדירה– כאשר אתם משכירים את הדירה יש לבדוק את מצבה, ולעלות על כל נזק שקיים בדירה עם כניסתכם. כך תמנעו מעצמכם אי נעימויות ולעיתים אף נזק כספי עם תום תקופת השכירות.
החלפת מנעול– החליפו את המנעול בדירה עם כניסתכם לתוכה.
פתח מילוט– דאגו לסעיף מתאים, המאפשר לכם להביא את החוזה לכלל סיום בהתראה של 90 יום.
חדר מדרגות וחצר– יש לבחון את השטחים המשותפים בבניין (גינה, שבילים, חניה, וכו`). טיפוחם מעיד יותר מכל על טיבם של הדיירים.
הוצאות נלוות– יש לבדוק בעיקר עלויות ארנונה וועד בית.
קריאת מונה– בטרם הכניסה לדירה, יש לבדוק את כל המונים (חשמל, גז, מים) ואת חשבון הטלפון על מנת שלא תאלצו לשלם חובות של דיירים קודמים.
תשלום שכר דירה– יש לקבוע את תשלום שכר הדירה לאחר מועד קבלת המשכורת על מנת שלא תיווצר, בעיה תזרימית בחשבון הבנק.

עצות למשכיר

אופציה– אם נותנים לשוכר אופציה להארכת חוזה, רצוי לכלול בסעיף הרלוונטי מנגנון לעדכון שכר הדירה. לעיתים עדיף להשאיר את הסכום פתוח לשינויים כאשר אנו סבורים שמחירי השוק יעלו.
ערבויות– יש לבקש משהשוכר ערבויות מתאימות. המצב האידיאלי הוא שני ערבים החותמים על שטר בטחון. יש לבדוק מי הם הערבים ואם הם עובדים במשרה קבועה. אפשרות נוספת היא ערבות בנקאית בגובה של מספר חודשי שכירות. כמו כן, אל תשכחו לדרוש שיקים פתוחים לטובת בזק, עיריה וחברת החשמל, למקרה של אי תשלום חובות.
זכות ביקור– הבטיחו את זכותכם לבקר בנכס המושכר תוך התראה מוקדמת, כמובן.
פינוי– הבטיחו בחוזה אפשרות לפנות את השוכר מהנכס, אם יפר באופן יסודי את תנאי החוזה.
סיוד– במידה וסיידתם את הבית בהשקעה רבה, יש להוסיף בחוזה את השארת הדירה בצורה מסויית בצורה יסודית.

חשוב לזכור:

יש להקפיד לרשום את המוסכם בין הצדדים בחוזה. מצב זה ימנע אי נעימויות רבות בעתיד.

פנו למשרדנו עוד היום לקבלת ייעוץ

סניף תל אביב: רח‘ ברקוביץ 4, מגדל המוזיאון קומה 6, תל אביב | סניף קריות: רח‘ בילינסון 51, ת"ד 514, קרית חיים 10162